X
گروه برق|جزوه کتاب مقاله پروژه|Azu Bargh

آموزش طراحی وب و برق

نکاتی در ارتباط با سیستم ارت

جستجو در گروه برق
خلاصه آمار
بازدید امروز : 70 نفر
بازدید دیروز : 62 نفر
کل بازدید ها : 194109 نفر
تعداد کل مطالب : 242
افراد آنلاین : 2 نفر
ایمیل گروه: azubargh@samenblog.com
آخرین بروز رسانی در: 1396/8/13
طبقه بندی موضوعی
دوستان ما
تبادل لینک

با سلام خدمت همراهان گروه برق

امروز میخواهیم نکاتی در ارتباط با سیستم ارتینگ را برای شما بیان کنیم.
1- بهترین الکترود زمین آن است که اندازه یا بعد آن نسبت به بعدهای دیگر بی نهایت باشد (چون در عمل بی نهایت نداریم خیــلی بزرگ باشد).مثلا صفحه مسی  {2*500*500 میلی متر} را در نظر بگیرید که 500نسبت به 2 می شود بی نهایت ولی نسبت به 500 دیگر نمیتوان بی نهایت در نظر گرفت بخاطر این بدترین نوع الکترود است.

** الکترود میله ای با قطر 20 میلی متر و ارتفاع 2000 میلی متر را میتوان الکترود ایده ال در نظر گرفت چون 2000 میلی متر را در مقابل 20 میلی متر میتوان بی نهایت در نظر گرفت. این الکترود را میتوان در زمین کوبید.

مثال دیگر : یه سیم بطول 1000 میلی متر و قطر 15 میلی متر هم میتوان یک نوع دیگر از الکترود ایده ال در نظر گرفت. این سیم را میتوان بصورت مارپیچ کرد و در چاه ارت قرار داد.

2- اگر از الکترود صفحه ای استفاده میشود حتماً باید سیم توسط جوش مخصوص (کتوولد) وصل گردد اگر از پیچ استفاده گردد نتیجه نامطلوب خواهد شد ، چون سطح اتصال کمتر و خوردگی به مرور زمان بیشتر میشود.

3- اگر الکترود صفحه ای باشد (متداول ترین الکترود)، حداقل ارتفاع چاه باید 2 متر باشد (این در عمل کافی نیست)

4- عمق چاه باید طور حداقل طوری باشد که به نم طبیعی زمین برسیم (عرض چاه باید طوری باشد که بتوان درون چاه کار کرد)

5- برای اینکه مقاومت زمین کم باشد باید مرطوب باشد که در اکثر اوقات از مخلوط نمک و ذغال استفاده میشده ولی اکنون از موادی به نام بنتونیت و لوم (لومن) استفاده میشود که باعث مرطوب ماندن زمین بمدت طولانی برای کاهش مقاومت زمین میشود. * از لومن و بنتونیت در جاهای حساس مانند تجهیزات جریان ضعیف مانند دکل های مخابراتی که ممکن است آسیب ببیند استفاده میشود .

6- بنتونیت باید یک روز قبل به دیوار های چاه مالیده شود سپس بعد یک روز محلول بنتونیت و آب را داخل چاه بریزیم . معمولاً بطوریکه بیشتر از 50سانی متر بالاتر از الکترود (اگر عمودی قرار گرفته باشد)بپوشاند چون در این حالت کم کم جذب دیواره های چاه میشود. ** بقیه چاه را خاک سرند شده و معمولی پر میکنیم.

*نکته *::
1- زمین هرچه ماسه ای تر مقاومتش کمتر میشود.
2- زمین هرچه سنگلاخی تر مقاومتش بیشتر میشود.
* در حالت دوم باید از چاه کمکی یا حوضچه ارت استفاده نماییم. 


**نظرات**

ارسال نظر

برای دریافت پاسخ حتما ایمیل خودتونو وارد کنید

capcha