آموزش طراحی وب و برق

سیم پیچی یک طبقه موتور های سه فاز با شیار کامل

جستجو در گروه برق
خلاصه آمار
بازدید امروز : 530 نفر
بازدید دیروز : 29 نفر
کل بازدید ها : 170956 نفر
تعداد کل مطالب : 242
افراد آنلاین : 3 نفر
ایمیل گروه: azubargh@samenblog.com
آخرین بروز رسانی در: 1396/8/13
طبقه بندی موضوعی
دوستان ما
تبادل لینک

سیم بندی با شیار کامل نوعی سیم بندی است که در آن مقدار q (تعداد شیارهای هر فاز در زیر هر قطب) عددی صحیح می باشد.

در سیم بندی یک طبقه موتورهای سه فاز، گام سیم بندی با گام کلاف برابر است. این امر باعث می شود ولتاژ القا شده در هر کلاف بیشترین مقدار خود را داشته باشد و این موضوع خود به کاهش نسبی تعداد دور کلافهای هر فاز منجر می شود ولی به دلیل بزرگ بودن گام کلاف، پیشانی کلافها بزرگ است و مصرف سیم نیز افزایش می یابد. با افزایش مصرف سیم مقاومت اهمی سیم پیچها افزایش یافته، تلفات مسی نیز افزایش می یابد. این امر داغ شدن موتور را به همراه دارد و جهت جلوگیری از داغ شدن موتور باید قدرت آن را کاهش داد. در نتیجه راندمان در موتورهایی که از این سیم بندی بهره می گیرند پایین است و به این دلیل از این سیم بندی در موتورها خیلی کم استفاده می شود.


مراحل این نوع سیم بندی را به همراه یک مثال توضیح می دهیم:

مثال ) يك الكتروموتور سه فاز 36 شيار 4 قطب يك طبقه را جهت سيم پيچي مجدد محاسبه و جدول قطبها و دياگرام مدور و گسترده و مدار معادل آن را به صورت  گام مساوي و نامساوي رسم نمائيد؟

  

۷-  با مشخص شدن تعداد شیارهای مربوط به هر فاز در زیر هر قطب و با توجه به گام کلاف و شیار شروع فازهای مختلف می توان جدولی ترتیب داد که در آن شیارهای مربوط به هر فاز مشخص شده باشد. تعداد سطرهای این جدول به تعداد قطبهای ماشین بوده و ارتباط هر خانه مربوط به هر فاز با خانه بعدی همان فاز از طریق گام کلاف (گام قطبی) خواهد بود.در این جدول چنانچه ستون مربوط به فاز S و ستون مربوط به فاز T را با یکدیگر جابجا کنیم، به جدولی می رسیم که اعداد در آن به ترتیب و پشت سرهم با توجه به مقدار q در خانه های هر سطر جار می گیرند.                                                                                                                                                                                                                                                                                      

جدول قطبهاي موتور سه فاز 36 شيار و 4 قطب با گام نامساوي ( T=1) :      

8-  برای رسم دیاگرام این سیم بندی می توان از دو نوع سیم بندی زنجیری یا متحدالمرکز استفاده نمود. در صورت استفاده از سیم بندی زنجیری، گام تمامی کلافهای مربوط به یک گروه کلاف با هم مساوی خواهند شد و در صورت استفاده از سیم بندی متحدالمرکز گام بزرگترین کلاف در هر گروه کلاف از کلاف دیگر به اندازه دو شیار بزرگتر خواهد شد که ما در اینجا هر دو حالت یعنی سیم بندی زنجیری و متحدالمرکز را رسم نموده ایم.

9-  نحوه سربندی گروه کلافهای هر فاز به یکدیگر با توجه به اینکه تعداد گروه کلافهای هر فاز به تعداد زوج قطب می باشد به صورت نزدیک صورت می گیرد.

10-  از آنجا که در یک سیستم سه فاز جمع جریانهای لحظه ای برابر با صفر می باشد، معمولا جهت جریانهای لحظه ای در گروه کلافهای موتور به گونه ای انتخاب می شود که در دو فاز از ابتدا به سمت انتها و در فاز سوم از انتها به سمت ابتدا باشد البته عکس این مطلب نیز درست است یعنی می توان جهت جریان را در دو فاز از انتها به سمت ابتدا و در فاز سوم از ابتدا به سمت انتها انتخاب نمود.

دياگرام مدور موتور سه فاز 36 شيار و 4 قطب با گام نامساوي ( T=1)  :

  

مدار معادل موتور سه فاز 36 شيار و 4 قطب با گام نامساوي ( T=1 ) :

 

دياگرام گسترده موتور سه فاز 36 شيار و 4 قطب با گام نامساوي ( T=1) :

جدول قطبها براي موتور سه فاز 36 شيار و 4 قطب با گام مساوي ( T=1) :

دياگرام مدور موتور سه فاز 36 شيار و 4 قطب با گام مساوي ( T=1)  :

 

مدار معادل موتور سه فاز 36 شيار و 4 قطب با گام مساوي ( T=1 ) :

دياگرام گسترده موتور سه فاز 36 شيار و 4 قطب با گام مساوي ( T=1) :


**نظرات**

ارسال نظر

برای دریافت پاسخ حتما ایمیل خودتونو وارد کنید

capcha