آموزش طراحی وب و برق

تابلوهای بانک خازن

جستجو در گروه برق
خلاصه آمار
بازدید امروز : 25 نفر
بازدید دیروز : 24 نفر
کل بازدید ها : 171207 نفر
تعداد کل مطالب : 242
افراد آنلاین : 2 نفر
ایمیل گروه: azubargh@samenblog.com
آخرین بروز رسانی در: 1396/8/13
طبقه بندی موضوعی
دوستان ما
تبادل لینک

تابلوهای بانک خازن همانطوریکه از نامشان پیدا است تشکیل یافته از چندین خازن روغنی ، خشک یا گازی که به دو گونه اتوماتیک همراه رگولاتور و  دستی همراه کسینوس فی متر   برای اصلاح ضریب قدرت در مدار شبکه داخلی ، معمولا" همراه تابلو های توزیع اصلی و نیمه اصلی استفاده میگردد.                           
  این تیپ تابلوها تشکیل یافته است از سه بخش : محفظه نصب خازنها همراه تهویه ، محفظه کنترل دارای سینی مونتاژ کلید های حفاظتی و مغناطیسی( کنتکتور ها ) که این دو بخش در یک سلول و در سلول دست چپ کلید اصلی و رگولاتور و کلید های روشن وخاموش تعبیه میشود .
     توضیحات :
 فقط قدرت موثر انتقال یافته در محل مصرف مورد استفاده قرار میگیرد . اما از آنجایی که مصرف کننده های الکتریکی علاوه بر مقاومت اهمی دارای مقاومت سلفی نیز میباشد ،   در شبکه های الکتریکی علاوه بر قدرت موثر قدرت کور نیز شرکت خواهد داشت .  از جمع برداری این دو قدرت ،  قدرت ظاهری  بدست خواهد آمد ، بین دو قدرت موثر و کور زاویه عقب افتادگی فازی ( فی ) وجود دارد . کسینوس این زاویه معروف به ضریب قدرت است.                               

  قدرت کور اثر نامطلوبی روی دستگاههای الکتریکی گذاشته و بصورت یکبار اضافی روی ترانسفورماتورها ظاهر میشود و باعث اضافه شدن بار ژنراتور در نیروگاهها میگردد . اگر در  تاسیسات NHV فقط کنتور اکتیو نصب شود قدرت کورسنجیده نمیشود وبا توجه به مجموعه تاثیرات منفی فوق ،  وزارت نیرو  از مشترکین میخواهد که ضریب قدرت از حد معینی تجاوز نکند .    

   جهت حصول چنین امری میتوان با توجه به تعداد مصرف کننده های سلفی ، خازن هایی بصورت موازی در تابلوی بانک خازن به شبکه متصل نمود . البته باید توجه داشت میزان توان خازن ها از توان کور شبکه بیشتر نشود که در این صورت ولتاژ   شبکه NHV بیشتر از ولتاژنامی شده و در نتیجه علاوه بر وارد نمودن صدماتی به دستگاههای الکتریکی سبب افزایش جریان خط و تلفات در آن خواهد شد .

خازنها در شبکه های مختلف بطور دستی و یا اتوماتیک و مستقل از نوسانات بار بطور ثابت قطع و وصل میشود .   
مقدار هر پله و تعداد آنها بستگی به شرایط کار و محاسبات دارد.   


**نظرات**

ارسال نظر

برای دریافت پاسخ حتما ایمیل خودتونو وارد کنید

capcha