آموزش طراحی وب و برق

مولد جريان الکتريکي متناوب

جستجو در گروه برق
خلاصه آمار
بازدید امروز : 78 نفر
بازدید دیروز : 24 نفر
کل بازدید ها : 171260 نفر
تعداد کل مطالب : 242
افراد آنلاین : 2 نفر
ایمیل گروه: azubargh@samenblog.com
آخرین بروز رسانی در: 1396/8/13
طبقه بندی موضوعی
دوستان ما
تبادل لینک

ديد کلي :

مهندسي جديد تقريبا و منحصرا جريان الکتريکي از نوع القايي را به کار مي‌گيرد، يعني ماشين‌هايي را که در آنها نيروي محرکه الکتريکي در نتيجه القاي الکترومغناطيسي ايجاد مي‌شود. به اين دليل ، اصطلاح «القايي» ممولا حذف مي‌شود، و وقتي که مولدهاي الکتريکي درنظر گرفته مي‌شوند، به طور معمول منظور مولدهاي القايي است.


مولد القايي ساده :

ساده‌ترين نمونه مولد القايي ، نيروي محرکه الکتريکي به وجود آمده در پيچه چرخان در ميدان مغناطيسي ، متناوب است. بنابراين ، جريان حاصل از مولد القايي متناوب است مگر اينکه تمهيدات خاصي جهت يکسو کردن آن اعمال شود، به جريان ثابت يا مستقيمي که جهتش تغيير نمي‌کند تبديل شود.

البته مولدهاي جديد صنعتي اغلب براي توانهاي عظيمي طرح مي‌شوند ( 200 تا 400 هزار کيلووات در يک ماشين توليد مي‌شوند) که از نمونه ساده بسيار پيچيده تر مي‌باشند. چنين ماشيني با تمام وسايل کمکي جهت نظارت به کار ، حفاظت از آسيب ديدن ، توزيع جريان مشترکين و غيره يک ساختار مهندسي پيچيده است. البته به رغم پيچيدگي‌هايي که مي‌توانند براي نمونه ساده فراهم آورند تمام اين قسمت‌ها براي کار هر مولدي لازم است


ساختمان مولد ها :

قسمت‌هاي اساسي هر مولد جريان عبارتند از :


القاگر :يعني آهنربا يا آهنرباي الکتريکي که ميدان مغناطيسي را ايجاد مي‌کند.


آرميچر :
يعني سيم پيچي که در آن بر اثر تغيير شار مغناطيسي نيروي محرکه الکتريکي القا مي شود.


حلقه‌هاي لغزان زغالي :يعني حلقه‌هاي لغزاني با تيغه‌هاي تماس (زغال‌ها) که روي حلقه‌ها مي‌لغزند و منظور از آنها گرفتن يا رساندن جريان به قسمت چرخان مولد است. قسمت چرخان مولد ، چرخانه «روتور) مولد ناميده مي‌شود، در حاليکه قسمت بي حرکت پوسته «استاتور) نام دارد.


مکانيزم کارمولد جريان متناوب

وقتي که آرميچر در ميدان مغناطيسي القاگر مي‌چرخد، يعني آرميچر و چرخانه و القاگر پوسته است، نيروي محرکه الکتريکي القا مي شود. البته مي‌توان القاگر را چنان چرخاند که آرميچر ساکن بماند. پس هم چرخانه و هم پوسته مي‌توانند نقش القاگر و آرميچر را ايفا کنند. در هر دو مورد ، چرخانه بايد به حلقه‌هاي لغزان و زغالها مجهز باشد که در مدت چرخش آن تماس دائمي برقرار باشد.

ولي مناسب‌تر است که از طريق تماس‌هاي لغزشي جريان نسبتا ضعيف لازم براي آهنربا کرن القاگر تامين مي‌شود. از طرف ديگر ، جريان حاصل در مولد مقادير عظيمي به دست مي‌آورد، و به اين دليل بهتر است که اين جريان از پيچه‌هاي ساکن گرفته شود که مستلزم تماس‌هاي لغزشي نيست. بنابر‌اين ، در مولدهاي پر قدرت قسمت‌هاي ساکن ترجيحا به صورت آرميچر و چرخانه‌ها به صورت القاگر به کار برده مي‌شوند.


حصور آهنربا در مولد‌ها :

براي اينکه شارهاي مغناطيسي شديد از سيم پيچ‌هاي آرميچر بگذرد و در نتيجه تغييرات اين شارها شديد باشد، آرميچر هسته‌اي آهني دارد که دو انتهاي آن به شکلي است که فقط فاصله کوچکي که براي چرخش لازم است بين قطب‌هاي مغناطيس و هسته وجود دارد. در مولدهاي صنعتي ، القاگرهايي که ميدان مغناطيسي را ايجاد مي‌کنند بطور عمده آهنرباهاي الکتريکي هستند.

در طرح مولدهاي کم توان ، گاهي از آهنرباهاي دايمي به عنوان القاگر استفاده مي‌شود. مگنت‌ها يعني ، مولدهاي کوچکي که در بعضي از انواع موتورهاي درونسوز براي احتراق مخلوط سوخت گاز در سيلندر موتور با کمک جرقه به کار مي‌روند، از اين نوع هستند.


القاگر مولد ac با قطب‌هاي داخلي :

اگر در القاگر فقط يک جفت قطب داشته باشيم، دوره جريان الکتريکي متناوب به زمان يک چرخش القاگر مربوط است. پس ، براي داشتن جريان متناوبي با فرکانس 50Hz ، چرخانه بايد با سرعت 50 دور در ثانيه (يا 3000 دور در دقيقه) ، بچرخد که عملا براي ماشين‌هاي بزرگ ناممکن است.

از طرف ديگر ، با تعداد زياد جفت قطب‌ها ، دوره جريان به زماني مربوط مي‌شود که براي چرخيدن چرخانه به اندازه کسري از دايره که توسط جفت قطب اشغال مي‌شود لازم است. مثلا اگر 6 جفت قطب داشته باشيم، براي بدست آوردن جريان متناوبي با فرکانس 50Hz کافي است که چرخانه با سرعت 500 دور در دقيقه بچرخد.


**نظرات**

ارسال نظر

برای دریافت پاسخ حتما ایمیل خودتونو وارد کنید

capcha